2018 YKS Kaç Oturumdan Oluşacak-Sınavda Hangi Testler Bulunacak

4


Lise son sınıf öğrencilerinin ve lise mezunu birçok insanın üniversiteye geçmeleri için bir basamak olan, üniversiteye geçiş sınavları her yıl ÖSYM tarafından bütün illerde yapılmaktadır. Milyonlarca üniversite adayını ilgilendiren bu sınav 2018 yılında ÖSYM tarafından YKS yani Yüksek Öğretim Kurumlar Sınavı adı altında yapılacak.

Eski sistemde iki aşamada yapılan üniversiteye geçiş sınavı YGS ve LYS’ nin kaldırılmasıyla sınava girecek öğrenci ve veliler gözlerini ÖSYM’ ye çevirdi. Yeni sınav sistemi nasıl olacak? YKS’ nin önce ki sınavlardan farkı ne olacak?2018 YKS kaç oturumdan oluşacak? 2018 YKS da hangi testler yer alacak?

2017 yılında üniversite adayları önce YGS’ ye katılıp sonra lisans programlarına yerleşmek için ikinci aşama olan LYS-1, LYS-2, LYS-3, LYS-4 sınavlarına giriyordu. 4 oturumdan oluşan bu sınavlar sonrası adayların 9 puan türü hesaplanıyordu.

YKS’ de ise üniversite adayları sadece 2 oturuma katılacak. 23 Haziran 2018 tarihinde öğleden sonra YKS 1. Oturum sınavı olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) yapılacak. 24 Haziran 2018 tarihinde ise YKS 2. Oturum sınavı yapılacak. İlk oturumda temel yeterlilik esas alınacak. 2. Oturumda ise Lise müfredatına dair bilgiler esas alınacak. 2018 YKS Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyal Bilimler 1 ve 2, Matematik ve Fen testlerinden oluşacak. Sınavla ilgili ayrıntıları sitemizde yer vermeye devam edeceğiz.




http://www.mymemur.com.tr/2018-yks-kac-oturumdan-olusacak-sinavda-hangi-testler-yer-alacak-94903h.htm

Leave A Reply

Your email address will not be published.