Adını Sen Koy 263. Bölüm Analizi (“ASLI”) Star Tv 17 Ocak 2018 Çarşamba

7Adını Sen Koy 263. Bölüm 17 Ocak 2018 Çarşamba

Zehra, Ömerden boşanmakta kararlı, Ömer de Zehra dan boşanmamakta. Zehra yı avukat arayıp Ömer bey anlaşmalı boşanmaya yanaşmıyor, bu iş uzar siz konuşup ikna edin dedikten sonra, Zehra mahalleye babasının yanına giderek olanları anlatmak istedi ama Ömer buna izin vermedi. Odadan çıkmak üzereyken Zehra yı kolundan tuttuğu gibi kendine çekti Ömer.

Gitme dedi. Zehra diretti. Ömer de ben önce Ayşe ile konuşayım sen sonra baban ile konuşursun dedi. Zehra bu söz üzerine az da olsa sakinleşti. Gitmekten vazgeçti. Ömer azda olsa zaman kazanmıştı.

Ömer çalışma odasında ne yapacağını düşünürken Nihat geldi yanına şirkette tersanelerden birinde sorun çıkmış Ömer’in şirkete gelmesini istedi ama Ömer’in Zehra yı düşünmekten iş yapacak gücü yok ben gelemem siz halledin dedi.
Nihat da oturup Ömer ile kısa bir konuşma yaptı. Bu konuşmada Zehra’nın boşanmak için kararlı olduğunu ve bunu da Ayşe ye söylemek istediğini öğrendi Nihat. Ayşe’nin bunu öğrenmesinin doğru olmadığını, bunu öğrenirse Ayşe’nin çok üzüleceğini, yıkılacağını söyledi. Boşanmanın olmaması için bir şeyler yapmalıyız dedi Nihat.

 Ayşe de Zehra’nın yanına elinde büyük bir çanta ile girdi. Aile fotoğrafı varmış onu çıkarıp gösterdi Zehra ya. Resim de Ömer, Zehra, Ayşe, Nihat ve Asya var. Ben bu aile fotoğrafını taaaa 1. Sezonda istemiştim evin hiçbir yerinde böyle aile fotoğrafı yoktu. Geçte olsa bu aile fotoğrafının olması iyi oldu teşekkür ederim.
Ayrıca bu resim neden siyah beyaz? Renklisi olsaymış daha iyi olmazmıydı? Kendi hayatlarını, yaşadıklarını yansıtır gibi, renksiz, siyah ve beyaz, gri resim. Bu resmi odasına asacakmış Ayşe. Ömer abisini çok sevdiğini resimde nasılda kol kanat gerdiğini gördüğünü ve abisinin çok iyi bir baba olacağından bahsetti Ayşe sonra da odadan ayrıldı Ayşe.

Bu resimden bir tane de Ömer ve Zehranın odasında küçük ebatta olsa çok güzel olurdu. Ayşe onu da düşünüp ayarlasa ve Zehra ya hediye etseydi masalarının üzerine koysalardı çok güzel anlamlı olurdu.
Nihat, Ömer ve Zehra başbaşa kalsınlar oturup konuşsunlar, bu boşanma işinden vazgeçsinler diye dağ evine gitmeyi düşündü. Ayşe ile Zehra ya söyledi bayanlar tamam deyince Nihat durumu Ömer’e anlattı.
Görünürde 4 ü Ayşe, Nihat, Zehra ve Ömer gideceklerdi. Ama Nihat, Ömer ve Zehrayı başbaşa kalsınlar diye önden gönderdi. Arkadan da onlar gideceklerdi.

Konaktan ayrılmadan önce Ayşe evdekilerle vedalaştı babaanne önceden haber verseydin bende gelirdim dedi. Cevriye hala da biz yaşlıların gençlerin yanında ne işimiz var diyerek otur oturduğun yerde demeye getirdi.
Gerçekten de otur oturduğun yerde ne işin var dağ evinde. Sonra bir ara tüm aile gidersiniz. Gerçi hiç gitmiyorlarda benimkisi de hayal işte. Dağ evini seviyorum mümkün olsa da orada 10 bölüm çekseler ama nerde buna da şükür. Hiç yoktan iyidir.
Zehra hazırdı ama saçları çantasının kulpuna sıkışmıştı Ömer yardım etti Zehraya ve Ömer takım elbiselerinden kurtulmuş, spor giyinmişti. Bu dağ evi onlara iyi gelecek. Şimdiden takımlardan kurtardı Ömer’i çok iyi oldu. Normal zamanlarda Ömer’e evde spor kıyafet giydirseler ne güzel olur. Elinden gelse takım elbise ile yatacak zaten yattı da.

Ayşe tek araba gideceklerini düşünüyordu. Nihat 2 araba gideceğiz. Alış veriş yapacağız, dağ başı 2 araba olsa iyi olur dedi ne olur ne olmaz diyerek. 2 araba ile yola çıktılar. İlk mola yerinde buluşacaklardı.
Zehra yolda fenalaştı araba tutmuştu Zehra yı Ömer Arabayı bir piknik alanına çekti. Orada biraz oturdular. Elini yüzünü yıkadı Zehra. Yine bir şey yememiş aç halde yola çıkmış Zehra bayılmadığına şükür.
Biraz dinlendiler Ömer geri dönelim mi? doktora gidelim mi diye sorunca Zehra da gerek yok iyiyim dedi. tekrardan yola koyuldular.
  
Ama Nihat telefonu evde unutmuş numarası yaparak konağa geri döndü.
Geri dönünce de fırsat bu fırsat midesini üşütmüş numarası yaparak arabada bekleyen Ayşe yi içeri girdirmeyi ve dağ evine gitmemeyi başarmıştı Nihat.
Numaradan hasta olmuş gibi davrandı Nihat.  Ayşe de buna inandı dağ evine gitmediler.

Ömer ve Zehra dağ evine vardılar. Bir önceki gidişlerinde köyde olan ama şimdi orada olan emektar çalışanlar karşıladı onları. Fazlı abi tanıttı kendini Zehra ya. Sonra da eşi Serpil hanım yemek yapıyormuş mutfakta Tanışmış oldular bu sayede.
Dağ evi çok güzel huzur dolu bende çok seviyorum bu dağ evini. Ne var sanki yazın sıcağında da çekseler birkaç sahne, hep soğukta geliyorlar. 3. Gelişleri yada 4. Gelişleri yazın sıcağında olsun. O zamanlar çok daha güzel olur oralar. Mis gibi açık alan.

Ömer odun kırdı bu sayede biraz olsun rahatladı. Zehra da Ömer’i izledi pencereden.
Salim amcanın işleri yoğun ve yetişemiyor. Bunu da kardeşi biliyor. Şükran teyzeden yardım alarak Korayı aradılar ve vaktin varsa gel de Salim amcana yardım et dediler. Koray’ın da şirkette çok işleri vardı. Özge Korayı işi yetiştirsin diye sıkıştırıyordu.
Koray hem bu baskıdan kurtulmak hem de Salim amcaya yardım etmek için işleri hemen bitirdi. Şirketten ayrılıp marangoz haneye geldi Salim amcasına yardım etti Koray.

Kerem de Sabah’ı akşam yemeğine davet etti. Bu yemekte Sabaha açılmayı düşünüyor Kerem. Sabah da bu yemeğe katıldı. Canan da Sabah’ın en azından bir ruj sürmesini istedi başarılı olamadı.
Şu Teoman da nereden çıktı? Kerem ile çocukluk arkadaşıyız bizim barışmamıza yardımcı ol diye Sabah dan yardım istedi. Birlikte Keremin evine gittiler. Ne alaka şimdi onlar ne güzel yemek yiyeceklerdi.
Zehra yürüyüş yapmak için tek başına ormana girmek istedi. Emektar bey izin vermedi buralarda tek başınıza dolaşmanız uygun olmaz, kurdu, köpeği, çakalı var karşınıza çıkarsa ne yaparsınız? Yalnız gitmeyin dese de inatçı keçi Zehra bildiğini okudu.

Allah dan Ömer temkiniydi de takip etti Zehrayı. Ama bir süre sonra Zehra tarafından fark edildi Ömer.
Gelme dedim, niye bırakmıyorsun peşimi diye tersledi Ömer’i. Ömer de, kurdu var, çakalı var, karşına ne çıkacağını bilemezsin dese de inatçı Zehra ben başımın çaresine bakarım, yalnız kalmak istiyorum dedi.

Ömer de koskoca ormanda nereye gideceksin? Sahi sen nereye gidiyorsun? diye sorunca, Zehra da senin olmadığın bir yere gidiyorum dedi.
Ömer de bu söz üzerine tamam o zaman bende gidiyorum diyerek ayrıldı Zehradan ve bir çalılığın arkasına saklandı Ömer. Nede olsa güvende değildi Zehra ve onu öylece bırakıp gitmek olmazdı.
Zehra da biraz yol aldı köpek havlamaya başlayınca çok korktu Zehra. Ömer de onu izliyordu söz dinlemezsen böyle korkarsın işte inatçı keçi dedi. inatçı keçi Zehra dağ kaçmış bir diğer inatçı keçi de Ömer onu takipte kurda kuşa yem etmeyecek sevdiceğini Ömer.

Zehra da arkasına bakıyor Ömer var mı diye. Olmasını o kadar çok istiyor ki Zehra, git dersen tabi gider dedi, çok korkuyor Zehra. Korkuyorsun da ne işin var senin ormanın içinde ya kaybolsan, ya düşüp bileğini incitsen yürüyemesen kalsan orada ne olacak inatçı keçi Zehra? bir de koruyucu meleğin Ömer’i de istemedin yanında iyice kork müstehak sana inatçı keçi Zehra ne olacak.

Orada at binmesi ne güzel olurdu? ah olsa da binsek, ata binseler Ömer ile Zehra ne güzel olur.
Ah Zehra ah dolaşmaya mı? yürüyüşe mi çıktın sen? Yoksa korkudan ödünün patlamasına neden olacak korku ormanına mı girdin belli değil. Bir köpek havlama sesi daha duydu Zehra üzerine de Ömer dokununca omzuna çok korktu olduğu yerde sıçradı Zehra.
Ömer’i karşısında görünce de sıkıca sarıldı kurtarıcı meleği eşine Zehra. hem istemezsin, hem sevmediğini söylersin sonrada başın dara düşünce böyle Ömer’e sığınır sarılırsın Zehra. sarıl sarıl bende seviyorum sizin bu hallerinizi. Çocuk gibisiniz. Hem istemem, hemde çok severim sizinki tamda bu işte.

SIĞINDIĞIM LİMANSIN SEN
Gece demez gündüz demez her derdime koşandın sen
Bir o kadar da başıma dert açan.
Nasıl oluyor bu deme bana, oluyor işte
Sana her ne kadar sevmediğimi söylesem de
Ben seni çok seviyorum.
Sen benim en zor zamanlarımda sığındığım limanımsın
Çaresizim, yalnızım, kimsesizim ama sen olunca
Ben her şeye sahibim
Çünkü, sen benim en zor zamanlarda sığındığım limanımsın.
Aslı,
Ömer ve Zehra dağ evine geçince onların evine arka kapıdan dağ kekikleri satan yaşlı bir teyze geldi. Kekik almak istermisiniz dedi. Zehra kokladı kekikleri mis gibi kokuyordu. Su istedi susamıştı teyze ve Zehra su getirmeye gidince kapının oraya oturmak istedi teyze, Ömer izin vermedi içeri buyur gel ısınırsın dedi ve içeri girmesine şöminenin ordaki koltuğa oturmasına yardımcı oldu Ömer.

Öyle duygulandım ki bu sahnede. Gün gelecek bizlerde yaşlanacağız, o yaşta bile çalışıyor. Eşi can yoldaşım yatalak hasta yatıyor, ona bakıyorum dedi. Bir zamanlar bizde sizin gibiydik bir yastık da kocadık dedi.
Siz siz olun birbirinizin kıymetini bilin, Allah size, sağlıklı, mutlu, huzurlu bir ömür nasip eder inşallah dedi. Ömer de amin inşallah amin teyzecim dedi. bana göre çok duygusal anlamlı özel bir sahneydi. İki aşık, Ömer ve Zehra hayır dua aldılar teyzeden.
Ömer teyzenin bütün kekiklerini satın aldı. Biz büyük bir aileyiz, karımda beğendi kekiklerinizi dedi. öylelikle Ömer cebinden 200 tl çıkardı verdi. teyzemde o para çok diye almak istemedi. Onun o hali ağlattı beni. Ömer de Zehra da çok iyi davrandılar teyzeye yemeğe kalmasını istediler de teyze kabul etmedi.

Olur mu teyzecim sen o kadar emek sarf edip topladın kuruttun onları şimdi de satıyorsun senin hakkın o para dedi Zehra Ömer de destekledi öylelikle aldı parayı teyzem yoksa almıyordu.
Teyzeyi kapıya kadar Ömer götürdü. Kekikler onlarda kaldı. Zehra ve Ömer başbaşa şöminenin başına yere oturdular konuştular. Ömer ben burada olduğum için çok mutluyum sen yanımdasın dedi.
Zehra da, eskiden bende öyle hissediyordum ama sen her şeyi yıktın, bizim eski güzel dönme gibi bir imkanımız yok dedi.
  
  Ömer’inde morali bozuldu dışarı çıktı hava almak için. O esna da da Nihat dan mesaj geldi. Ayşeyi hasta olduğuma ikna ettim. Her şey yolunda artık top sende, Zehra yı bu akşam ikna edersin artık kolay gelsin yazıyordu
Bu mesajı Zehra okudu Ömer’in kendisine oyun oynadığını düşündü. Yandı Ömer, Zehra’nın elinden çekeceği var.
İKİ AŞIK
 ZorHangisi kolay ki?Her veda bırakır iziniAşktı bir hata değildi.Sadece zamanımız tükendi 
Sevdik sonunu bile bile sevdikGençtik tabi kolay yolu seçtikAcıyıp geçtik
Sevdik sonunu bile bile sevdikDaha gençtik tabi kolay yolu seçtikAcıyıp geçtik 
Biz iki aşık kafaları karışıkBir sağa çarptık bir sola çarptıkNasıl bitti bizde şaşırdıkKime sorsan çok yakışırdık
Ersay ÜNER 
 

Eklenme Tarihi: 18 Ocak 2018


Leave A Reply

Your email address will not be published.