El Yazısı Kararı Yine Değişiyor

5
Milli Eğitim Bakanlığı, el yazısı kararında yine bir düzenlemeye gidiyor.

MEB tarafından öğretmenin tercihine bırakılması sonucu el yazısı, yüzde 5 oranında tercih edildi. Aynı okulda çalışan öğretmenlerin farklı kararlar alması sonucu bu farklı uygulamaların sorunlara neden olması üzerine, yazı konusunda “Okul içinde birlik” zorunluluğu Milli Eğitim Bakanlığı tarafından getiriliyor. İllere genelge gönderen MEB, buna göre, ilkokul birinci sınıfta yazı konusunda kararı artık “okul zümreleri” verecek. Yeni uygulama gelecek öğretim yapılında başlayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, 12 yıl okullarda zorunlu olan el yazısı ile okuma-yazma modelini geçtiğimiz yıl kaldırma karar almıştı. Taslak müfredatlar askıya çıktığında Türkçe’ye gelen 5 bin 76 görüşten yüzde 99.3’ünde “bitişik eğik yazının kaldırılması” talebi bulunmuştu. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, geçtiğimiz yılın mayıs ayında yapılan “İlk Okuma ve Yazma Öğretimi Bilgilendirme” toplantısında, eğik yazı dayatmasını kaldırdıklarını ilan etmişti.

EL YAZISINDA SON KARAR ÖĞRETMENE BIRAKILMIŞTI

Haziran ayında ise el yazısı kararında yeni bir değişiklik yapılmış ve el yazısı ile öğrenim, öğretmenin tercihine bırakılmıştı. Öğretim programında, “Ses esaslı ilk okuma yazma öğretimi” benimsenmiş ve ilk okuma yazma öğretiminin dik temel harf ya da birleşik eğik harflerle yapılmasına karar verilmişti. Bu yıl öğretmenlerden dik temel harfler ile mi yoksa el yazısıyla mı eğitim vermek istedikleri sorulmuş ve tercihler doğrultusunda eğitim materyalleri öğretmenlere gönderilmişti.

YÜZDE 5’LİK KIZIM EL YAZISINI TERCİH ETTİ

Hürriyet Gazetesinden Gamze Kolcu’nun bugün kaleme aldığı haberine göre; tercihin öğretmene bırakılması, sahada birtakım sorunların yaşanmasıne sebebiyet verdi. Aynı okulda öğretmenlerin tercihi sonucu farklı yazı türlerinin seçilmesi, hem öğretmenler için hem de öğrenciler için birtakım zorlukları da beraberinde getirdi. Yan yana iki ayrı birinci sınıfta farklı yazı stilleri uygulandı, bakanlık sınıflara farklı öğretim programları ve kitaplar gönderdi. İlk uygulamada öğretmenlerin yüzde 95’i dik temel harfleri seçerken sadece yüzde 5’i el yazısını tercih etti.

Kpsscafe.com.tr  | Ankara
http://www.kpsscafe.com.tr/egitim-haberleri/meb-yeni-genelge-yayimladi-el-yazisi-karari-yine-degisiyor-h81352.html

Leave A Reply

Your email address will not be published.