Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Ataması Yapmak İçin Neyi Bekliyor

0


Binlerce öğretmen adayı dört gözle öğretmen atama takviminin yayımlanmasını bekliyor. Fakat Şubat ayının ortalarına gelmemize rağmen Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmen atama kontenjanlarını ve atama takvimi hale yayımlanmadı. Peki öğretmen atama kontenjanları ve öğretmen atama takvimi MEB tarafından ne zaman yayımlanacak?

Milli Eğitim Bakanlığı MEB binlerce öğretmen adayını bekletmeye devam ediyor. Aylardır Şubat ayında açıklanacağı belirtilen öğretmen atama takvimi ve öğretmen atama kontenjanları bir türlü açıklanamıyor. Hal böyle olunca da atama bekleyen öğretmen adaylarının hayatlarındaki belirsizlik devam ediyor. Adaylar bu yıl atanıp atanamayacağının kaygısını yaşarken 2018 KPSS’ye de tam bir odaklanma ile çalışamıyor.

Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen 20 bin öğretmen atama takvimini incelediğimizde 17 Şubat 2017 tarihinde MEB tarafından  öğretmen atama kontenjanlarının ve atama takviminin yayımlandığını görüyoruz. Yayımlanan ilana başvurular 15 Mart 2017 tarihi ile alınmaya başlanmış ve 13 Mayıs 2017 tarihine kadar mülakatlar tamamlanmıştı. Öğretmen atamasının yapılması ise Ağustos ayını bulmuştu. 

Bu çerçevede bakıldığında bu yıl da eğer mülakat kalkmazsa kontenjanlar ne zaman ilan edilirse edilsin öğretmenlerin atanma süreci Temmuz – Ağustos aylarını bulacak. Yine MEB’in bir an önce öğretmen ataması için ilana çıkıp adayları mağdur etmekten vazgeçmesi gerekir. 2017 KPSS ile tek 1 tane bile öğretmen ataması yapılmamışken öğretmen atama ilanına çıkmayı sürekli ertelemek öğretmen adaylarının sabrını zorlamaktır. Ülkemizde yaklaşık 110 bin öğretmen açığı varken en hızlı şekilde öğretmen atamasının gerçekleştirilmesi ve öğretmenlerin öğrencileri ile buluşması sağlanmalıdır.




http://www.mymemur.com.tr/meb-ogretmen-atamasi-icin-neyi-bekliyor-94833h.htm

Leave A Reply

Your email address will not be published.