Özlük Hakları İhlal Edilen Öğretmenlerin Çalıştığı Özel Okullara İdari Para Cezası Geliyor

2


Milli Eğitim Bakanlığı istatistiklerine göre 300 bine yakın personel istihdam eden özel okullarda görev yapan öğretmenlerin, uzman öğreticilerin, usta öğreticiler ve tüm personelin sözleşmelerinde veya mevzuatta yer alan özlük haklarını yerine getirmeyen özel okullara idari para cezası uygulamak için hazırlıklara başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı özel okullarda çalışan öğretmenlerin haklarının korunması ve mağduriyetlerinin önlenmesi için Genel Müdürlükler, özel okullar haricindeki özel öğretim kurumları için ise illerde valilikler tarafından sürecin yürütülmesi adına düğmeye bastı. Çalışanlarına özlük hak ihlali yapan Özel okullara MEB, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nun 7. Maddesi gereğince para cezası verilecek.

Personel ücretlerini tam olarak ödemeyen, çalışanların sigorta primlerini eksik yatıran, öğretmenlerini çalışma saatlerinin üzerinde görev yapmaya zorlayan yani personelin özlük haklarını görmezden gelip ihlal eden özel okullara, 10 bin 147 TL idari para cezası uygulanacak. Aynı ihlalin tekrarı halinde 50 bin 737 TL idari para cezası, üçüncü tekrarda ise özel okul sürekli olarak kapatılacak.
http://www.mymemur.com.tr/ozluk-haklari-ihlal-edilen-ogretmenlerin-calistigi-ozel-okullara-para-cezasi-geliyor-94624h.htm

Leave A Reply

Your email address will not be published.