Salih Müslim Serbest Bırakıldı

4


Türkiye’den Sert Tepkiler

Bu kararın açıklanmasının ardından Ankara’dan sert tepkiler yükseldi. Hükümet sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ yaptığı açıklamalarda Çekya’yı teröre destek vermekle suçladı. Bunun siyasi bir karar olduğuna da dikkat çeken Bozdağ Türkiye ile Çekya arasındaki ilişkilerin bu karar sonrası bozulabileceğini belirtti.

Dışişleri Bakanlığı’ndan Açıklama

Konuya ilişkin olarak Dışişleri Bakanlığı’ndan da açıklama geldi. Yazılı olarak yapılan açıklamada Çekya yargısının bu kararının terörle mücadelede ne kadar sorumsuz davranıldığını gösterdiği şeklinde ifadeler kullanıldı. Ayrıca bu karar ile sivillerin öldürülmesine de sessiz kalındığı belirtildi. PKK’nın Suriye uzantısı olan PYD’nin elebaşı olan bu teröristin serbest bırakılmasının AB’nin terörle mücadele ilkelerine de uymadığı Bakanlık tarafından ifade edildi.

Konuya ilişkin bir açıklama da Adalet BakanıAbdülhamit Gül’den geldi. Gül de bu kararı siyasi bulduğunu ifade ederken kararı tanımadıklarını da ifade etti. Ayrıca hatadan geri dönülmesini de beklediğini ifade etti.

Avrupa’da ülke ülke gezen Salih Müslim daha önce de Belçika’da görüntülenmişti. Türkiye’nin kırmızı bültenle aradığı bu şahsın iade edilmemesi ise Türkiye ile AB ilişkilerini derinden sarstı. Bu konuda siyasilerden çağrılar ve tepkiler gelmeye devam ediyor. Ancak Salih Müslim serbest bırakıldı ve hayatına kaldığı yerden devam ediyor.
https://www.isilanlarikariyer.com/salih-muslim-serbest-birakildi-5285h.htm

Leave A Reply

Your email address will not be published.