Taşerona Kadroda Başvuru Sayısı Açıklandı

1


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu tarafından 15 Şubat 2018 itibarıyla taşerona kadro için kaç kişinin başvuru yaptığını açıkladı. Bilindiği üzere 11 Ocak 2018 itibarıyla başvurular sona ermişti. Taşerona başvuran sayısı 715 bin olarak açıklandı.

Bakan Sarıeroğlu katıldığı Televizyon programında taşerona başvuru sayısının 715 bini aştığını belirtti. Taşeron başvuru sonuçları açıklanmaya devam ediyor. Taşerona kadro başvuru sonuçları da kurumlar bazında bir bir açıklanmaya devam ediyor.

Açıklanan kurumlara bakılacak olursa 715 binden fazla başvurudan ancak 400-500 bin kişi kadroya geçecek gibi görünmektedir. Çünkü başvuranların bir kısmı daha sınav aşamasına gelmeden başvuru aşamasında şartları taşımadığı için elenmektedir.

Sorun kurumların yanlış yorumlamasında mı? Taşerona kadro yasası çıktığında yetkililer 1 milyon 50 bin kişinin bu yasadan faydalanacağını belirtmişti. Kapsamda olan kurumlar hesaplandığında bu sayıyı veren yetkililer başvuru itibarıyla 715 bin kişinin başvuru yapabildiğini belirttiler.

Birçok kurumda başvuru dahi yapılamadı. Acaba kurumda görevli komisyonlar başvuru sırasında yanlış yönlendirme mi yaptı yoksa taşeron yasası ile ilgili olarak 2 yıl önce 720 bin kişinin koşulsuz şartsız geçeceği noktasında ancak bu sayıya mı ulaşılacak.

300 binden fazla kişi başvuru bile yapamadı! Başvurular itibarıyla 715 bin kişiden ne kadarının başvuruda elendiği, ne kadarının sınav sonrasında elendiği de açıklanacaktır. Başvuru yapmayan taşeron işçi olmayacağına göre başvuru yapamayan 300 binden fazla taşeron işçi bulunuyor. Dolayısıyla açıklanan rakamlarla kadro verileceği belirtilen rakamlar uyuşmadığından önümüzdeki süreçte taşerona kadro ile ilgili olarak yeni çalışmalar yapılacağını tahmin ediyoruz.
http://www.mymemur.com.tr/taserona-kadroda-basvuru-sayisi-belli-oldu-95041h.htm

Leave A Reply

Your email address will not be published.