Türkiye’de Kaç Kişi Sigara Kullanıyor İşte Cevabı

4


Her Geçen Gün Artıyor

Sigaraya karşı yapılan mücadelelere rağmen sigaraya başlayanların sayısı bırakanların sayısından fazla olmaktadır. Bu da sigara içen kişi sayısının ve sağlık problemlerinin her geçen gün daha da çok artması anlamına gelmektedir. 

Yapılan çalışmalar neticesinde ülkemizde sigara kullanan kişi sayısının 17 Milyon olduğu tespit edildi. Bu rakam gelişmiş ile gelişmemiş ülkeler arasında bir rakama tekabül etmektedir. Dolayısıyla da kat etmemiz gereken daha çok yol bulunmaktadır. 

Kadınlarda ve Erkeklerde Sigara Kullanma Oranları

Kadınların erkeklere göre sigara kullanma oranları bariz bir şekilde düşüktür. Zira kadınlarda 10 kişiden 3’ü sigara kullanırken bu rakam erkeklerde 6’ya çıkmaktadır. İşte bu da aradaki farkı açıkça göstermektedir. 

Sigaraya başlama yaşı da her geçen gün düşmektedir. Buna göre 10 ile 15 yaş aralığında bulunan 10 çocuktan 3’ü sigara içmektedir. Bu durum çok vahim olmakla beraber geleceğimiz için olumsuz sinyaller vermektedir. 

Sigarayı bırakmaya çalışanların oranları ise çok düşük oranlarda kalmaktadır. Öyle ki bıraktıktan sonra 1 yıl içerisinde yeniden başlayanların sayısı da epey fazla. Ancak bu kişilerin hiç bırakmayı denemeyenlere göre şansının daha yüksek olduğunun da bilimsel bir şekilde kanıtlandığını da ifade etmek gerekir. Sigaraya bağlı ölümlerin azaltılması adına bu çalışmaların artırılarak devam ettirilmesi gerekmektedir.
http://www.isilanlarikariyer.com/turkiyede-kac-kisi-sigara-kullaniyor-iste-cevabi-5127h.htm

Leave A Reply

Your email address will not be published.